W związku z szumem medialnym dotyczącym rzekomej umowy nabycia firmy Boerner Insulation, informujemy, że nie jest ona prawdziwa.

Oficjalny komunikat Ministerstwa Rozwoju i Technologii w związku z pojawiającymi się w mediach informacjami o rzekomej sprzedaży spółki Boerner Insulation

 https://www.gov.pl/web/rozwoj-technologia/zarzad-przymusowy-w-spolkach-boerner 

Również prasa biznesowa podaje informację o rzekomej transakcji w wątpliwość. Jak w Pulsie Biznesu pisze Bartłomiej Mayer – „O duńskim koncernie Rockwool mówiło się ostatnio w połowie listopada. PAP poinformowała, że Narodowe Biuro Antykorupcyjne Ukrainy (NACP) uznało go za międzynarodowego sponsora rosyjskiej wojny. Bezpośrednim powodem było to, że firma wyposażyła w izolację rosyjskie okręty wojenne.”

Zachęcamy do lektury całego artykułu w Pulsie Biznesu:

https://www.pb.pl/dziwna-transakcja-z-sankcjami-w-tle-1204247

Jednocześnie informujemy, że proces nabycia aktywów obu spółek, Boerner Insulation i Boerner Service, jest w toku. Przypominamy podmiotom, które zgłosiły się do procesu w terminie zgodnym z opublikowanym Zaproszeniem, o przesyłaniu do końca grudnia Oświadczeń Sankcyjnych – integralnej części screeningu sankcyjnego.

Tylko podmioty po pozytywnej weryfikacji otrzymają zaproszenie do złożenia wstępnych, niewiążących ofert!

Warszawa, 28 grudnia 2023 r.

 

Komunikat Rockwool może stanowić czyn nieuczciwej konkurencji

Wszelkie informacje dotyczące rzekomego podpisania przez duńską firmę Rockwool umowy kupna spółki Boerner Insulation są nieprawdziwe. Traktujemy te informacje wyłącznie jako szum medialny, którego celem jest zakłócenie jedynego legalnego procesu sprzedaży aktywów Boerner Insulation oraz Boerner Service, który przeprowadza Zarządca Przymusowy zgodnie z obowiązującym prawem. Zainteresowanie nabyciem aktywów Boerner Service oraz Boerner Insulation wyraziło ponad 20 podmiotów.

– W związku z tym zażądaliśmy od Rockwool niezwłocznego usunięcia z przestrzeni publicznej i medialnej ww. komunikatu, a także publicznego zakomunikowania o wycofaniu się z jego treści. W naszej ocenie komunikat Rockwool może stanowić czyn nieuczciwej konkurencji oraz naruszać ustawę sankcyjną. O sprawie powiadomiliśmy już stosowne organy państwa w tym Ministra Rozwoju i Technologii, który wyznaczył Zarządcę – mówi Tomasz Butkiewicz, rzecznik Zarządcy.

Spółki Boerner Insulation oraz Boerner Service, będące własnością rosyjskiego koncernu Technonicol, zostały w maju 2023 r., decyzją Ministra Spraw Wewnętrznych i
Administracji, wpisane na listę sankcyjną. W obu podmiotach wprowadzono zarząd przymusowy, a na Zarządcę Przymusowego wyznaczono Pawła Piotrowskiego.

– Paweł Piotrowski, Zarządca Przymusowy spółki Boerner Insulation, nie podpisał z nikim żadnej umowy dotyczącej sprzedaży aktywów spółki ani, jako jedyny uprawniony, nie wyraził zgody na zbycie samej spółki – mówi Tomasz Butkiewicz, rzecznik prasowy Zarządcy. – Funkcjonowanie należącego do Boerner Insulation zakładu w Wykrotach wznowiono już kilka miesięcy temu. Proces produkcji i sprzedaży wytworzonych materiałów odbywa się na bieżąco – mówi Butkiewicz.

Proces sprzedaży aktywów spółki toczy się zgodnie z założonym planem. Zgłoszenia do procesu złożyło ponad 20 podmiotów. Do końca roku mają one złożyć tzw. oświadczenia sankcyjne wykluczające sytuację, w której ewentualna transakcja byłaby ominięciem sankcji czy wykorzystaniem środków finansowych na wspieranie agresji Rosji w Ukrainie. Co ciekawe, Rockwool nie złożył aplikacji na nabycie aktywów Boerner w otwartym postępowaniu.

Rockwool to – jak podał portal leave-russia.org – duński koncern, który nadal działa w Rosji i zarabia na zamówieniach dla Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej.

W listopadzie Rockwool został uznany przez władze Ukrainy za międzynarodowego sponsora rosyjskiej wojny. W uzasadnieniu Narodowe Biuro Antykorupcyjne Ukrainy (NACP) podkreśliło, że „Rockwool po pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę podjął świadomą decyzję o pozostaniu na rynku rosyjskim” (PAP, 13.11.2023 r.).

Jak przypomniano, produkty firmy służące izolacji, wygłuszaniu i ochronie przeciwpożarowej w budynkach znalazły zastosowanie również przy budowie i remontach okrętów marynarki wojennej Federacji Rosyjskiej, w tym atomowych okrętów podwodnych. (PAP, 13.11.2023 r.)

Duński kolektyw śledczy Danwatch oraz gazeta „Ekstra Bladet” ujawniły, że Rockwool systematycznie i celowo dostarczał rosyjskiej marynarce wojennej setki tysięcy metrów kwadratowych izolacji. Według mediów od czasu nielegalnej aneksji Krymu w 2014 roku materiały Rockwool sprzedano Rosji do wyposażenia co najmniej 31 okrętów. (PAP,13.11.2023 r.)

Więcej informacji:
Tomasz Butkiewicz, rzecznik prasowy Zarządcy Przymusowego
+48 605 409 399
media@boernerinsulation.pl

Sara Florczak-Płucz, radca prawny
+48 531 288 062
sara.florczakplucz@boernerinsulation.pl